Lindevej 5A, Ringe
Grundlag for elever til prøve
Workshop om grundlag for elever til prøve for dig, der arbejder med indberetningen Elever Til Prøve (ETP) på de gymnasiale uddannelser.
Workshop
Denne workshop er for dig, der arbejder med indberetningen Elever Til Prøve (ETP) på de gymnasiale uddannelser.
Vi sætter fokus på indberetningen Elever Til Prøve (ETP) og giver dig samtidig en genopfriskning af hele indberetningsflowet.
På workshoppen bliver datagrundlaget for ETP-indberetningen gennemgået, bl.a. hvilke elever og oplysninger, der sendes med.
Indhold
Vi gennemgår, hvordan de forskellige elevtyper skal oprettes, herunder EUX- og GYM-elever. Du vil også få indblik i de forskellige tjekjobs, der findes i Studie+, og hvordan du finder hjælp til at takle dine tjekjobs.
Du får præsenteret prioritetstrækket, som vi baserer de efterfølgende terminsoprettelser ud fra.
Til slut får du mulighed for at arbejde med egne data, mens IST-konsulenten står til rådighed for hjælp.
Husk derfor egen pc.